Jak pielęgnować i konserwować wyroby ze skóry?
Jak pielęgnować i konserwować wyroby ze skóry?

Zakup skórzanych portfeli, torebek czy butów zawsze wiąże się z koniecznością ich odpowiedniej pielęgnacji. Nie sztuką jest kupić tego typu ubrania lub akcesoria - sztuką jest sprawić, by nawet po kilku latach użytkowania wyglądały na zadbane. Jak pielęgnować i konserwować wyroby ze skóry, aby upływ czasu ich nie dotknął? Dowiecie się z tego wpisu!

Warto na początku wspomnieć, że skóra skórze nierówna. Inaczej pielęgnować będziemy skórę gładką, inaczej zamszową, a jeszcze inaczej nubuk. Dlatego najważniejsze, aby dokładnie znać rodzaj skóry, z której wykonany jest portfel czy torebka, a następnie dobrać metody i środki do jak najlepszej ich pielęgnacji

Skórzane wyroby - jak przechowywać?

Kupując skórzaną torebkę czy portfel musimy pamiętać o tym, że jednym z podstawowych aspektów jest odpowiednie ich przechowywanie. O co powinniśmy zadbać? Przede wszystkim o odpowiednią temperaturę - butom czy portfelom skórzanym nie może być ani za zimno, ani za ciepło. Optymalna temperatura wynosi od pięciu do piętnastu stopni. Świetnie sprawdzą się przy tym drewniane szafki czy regały. Warto też, by pamiętać o tym, by wyroby skórzane były odizolowane od nadmiernej ilości kurzu i wilgoci. Stąd - zwłaszcza w przypadku droższych i rzadziej używanych ubrań czy akcesoriów - dobrze trzymać je w pokrowcu. Dzięki temu kurz nie będzie wnikał w powłokę skóry, a ona sama dłużej będzie wyglądać świeżo.

Dobierz pielęgnację do rodzaju skóry

Tak jak wspominaliśmy - najważniejsze jest dobranie sposobu pielęgnacji do charakteru skóry. Skóra gładka musi być przede wszystkim dobrze zaimpregnowana i nawilżona. Najgorsze co można zrobić z tym materiałem, to przesuszyć go. Może to niestety doprowadzić do popękania powierzchni. Najlepsze do tego są kremy, które wnikają w powierzchnię i dogłębnie ją nawilżają. Warto pamiętać, żeby jednocześnie dbać o to, by skóra była dokładnie przeczyszczona. Perfekcyjnie do tego sprawdzają się miękkie szmatki, dzięki którym usuniemy wszelki brud, jednocześnie nie psując powierzchni. Nubuk czy welur dość poważnie różnią się od gładkiej skóry. Przede wszystkim ich powierzchnia przypomina nieco zamsz, co może sprawiać, że będzie im nieco łatwiej o zabrudzenia, z drugiej zaś strony, najczęściej przetarcie ich zwykłą wilgotną szmatką może nie pomóc. Dlatego w przypadku tych materiałów dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne, dedykowane preparaty, które zawierają zestaw składników odpowiednich tylko dla nich. Co ze wspomnianym zamszem? Jest to materiał niezwykle piękny, ale też równie delikatny. Łatwo go zabrudzić, trudno wyczyścić. Co, jeśli już dojdzie do zabrudzenia? Wszystko zależy od jego intensywności. W przypadku niewielkich zabrudzeń pomagają specjalne szczoteczki z gumy. Trudniejsze zanieczyszczenia usuwamy z kolei specjalną pianką do zamszu - czasem wspartą talkiem, którym należy zasypać obuwie na około dwanaście godzin przed właściwym czyszczeniem. Odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka w przypadku skórzanych wyrobów to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim utrzymania obuwia, ubrań i akcesoriów w dobrej kondycji. Wszystko po to, aby uniknąć zniszczeń, a wyroby skórzane mogły służyć nam jak najdłużej w dobrym zdrowiu. W końcu inwestując w skórę nie robimy tego na kilka miesięcy, a raczej na lata.

 

Sprawdź też:

Jak zabezpieczyć skórzane wyroby zimą

Pielęgnacja skóry licowej

                   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium