Pielęgnacja skóry licowej - o czym warto pamiętać?
Pielęgnacja skóry licowej - o czym warto pamiętać?

Skóra licowa to chyba najpopularniejszy rodzaj skóry naturalnej, która wykorzystywana jest do produkcji butów, portfeli czy akcesoriów. Posiada właściwości, dzięki którym jest wytrzymała, odporna na wilgoć, a także wygląda elegancko nawet po dłuższym okresie użytkowania. Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio zadbana. No właśnie - jak właściwie pielęgnować skórę licową?

Skóra naturalna, skóry licowe - cechy

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest skóra licowa. W dużym skrócie, to naturalny materiał pochodzenia odzwierzęcego. Wyprawiona jest w taki sposób, że najbardziej zewnętrzna warstwa skóry jest wyprawiona na zewnątrz - tak aby być maksymalnie gładką. Po odpowiedniej obróbce mechanicznej, skóra najczęściej jest pokryta warstwą wosku, tak aby zabezpieczyć jej powierzchnię. Pozwala to na ochronę przed wilgocią czy zabrudzeniami. Jednocześnie posiada wysokie walory estetyczne, dzięki czemu jest wykorzystywana w produkcji butów, portfeli czy innych elementów galanterii. I jeśli jest odpowiednio zabezpieczona, to potrafi służyć przez naprawdę długi czas.

Do produkcji obuwia i akcesoriów ze skóry licowej wykorzystuje się delikatne skóry cielęce, jagnięce i owcze, a także te o wzmocnionej wytrzymałości - skóry licowe bydlęce.

Skóra licowa - zacznij od oczyszczenia

Aby wyroby ze skóry licowej poddać konserwacji czy innym zabiegom pielęgnacyjnym, niezbędne jest ich wyczyszczenie. Oczywiście w taki sposób, by nie uszkodzić jej gładkiej powierzchni. Dobrze sprawdza się do tego woda z mydłem i miękka szmatka. Struktura skóry licowej sprawia, że jest to często wystarczający materiał. Za pomocą szmatki lub czyścika skutecznie usuniesz lekkie zabrudzenia tj. plamy czy kurz. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż czyszczenie i konserwacja obuwia czy akcesoriów jest stosunkowo prosta. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka podstawowych preparatów na bazie wosku pielęgnacyjnego do skór gładkich, aby usunąć zabrudzenia i odpowiednio zadbać o ich wytrzymałość i nienaganny wygląd.

O tym pamiętaj podczas czyszczenia skóry licowej

Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem czyszczenia cholewki usunąć sznurówki. I aby proces suszenia butów po wszystkim nie odbywał się zbyt szybko. Stąd najlepiej nie atakować ich ciepłem kaloryfera - może to zniszczyć cholewkę. Suszenie skóry licowej to zdecydowanie zajęcie dla cierpliwych. Buty czy akcesoria należy zostawić do naturalnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Weź również pod uwagę fakt, iż nadmiar wody na powierzchni skóry i wilgoć może wpływać negatywnie i przedłużać proces suszenia.

Regularna konserwacja skóry licowej pozwala przedłużyć żywotność tego materiału. Odpowiednie czyszczenie skóry i jej konserwacja sprawia, że skóra staje się odświeżona i zachowuje swoje właściwości. Buty czy galanteria z tego rodzaju skóry są idealne na jesienną czy zimową pogodę. Nie pochłaniają wilgoci, a samo czyszczenie skóry jest bardzo proste i mało problematyczne.

Pastowanie skóry licowej

Pamiętajmy, że proces pastowania butów nie służy do ich czyszczenia. Pasta ma za zadanie podkreślić piękno skóry, nadać jej odpowiedniego połysku i zabezpieczyć ją przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. Ważne by dobrać odpowiednią pastę do skóry licowej. Kolor skóry ma wpływ na wybór odpowiedniego środka do pielęgnacji. W zależności od koloru skóry - dobierz odpowiednią do niej barwę pasty, bądź postaw na pastę bezbarwną. Prawidłowo pastuje się za pomocą ściereczki bądź szczoteczki z miękkim włosiem - tak aby odpowiednio wypolerować powierzchnię. Dobrze, jeśli nie zostaje na skórze zbyt wiele pasty. Powinna ona raczej wniknąć w powierzchnię, dzięki czemu spełni swoją funkcję.

Impregnacja skóry licowej - najlepsze zabezpieczenie

Skoro już udało nam się wyczyścić naszą skórę licową, a także w odpowiedni sposób ją wypastowaliśmy, pora na ostateczne jej zabezpieczenie. Proces impregnacji pozwala na zabezpieczenie skóry na działanie warunków zewnętrznych - w tym głównie wilgoci. A także odpowiednie natłuszczenie skóry. Dość powiedzieć, że zaimpregnowane buty ze skóry licowej wręcz odbijają wodę, będąc w dodatkowy sposób chronione powłoką impregnatu. Czym właściwie impregnować skórę? Skóra licowa, jak każdy rodzaj skóry, posiada dedykowane impregnaty - warto aby starannie dobrać preparat. Dzięki temu możemy mieć pewność, że materiał przez długi czas będzie nam służył w jak najlepszej kondycji. Natłuszczenie skóry najlepiej wykonywać preparatami na bazie oleju mineralnego, który nadaje pięknego połysku i odpowiedniej kondycji skóry. Możesz wybierać spośród past, wosków i kremów dedykowanych do naturalnej skóry i ich pielęgnacji.

Podczas czyszczenia i konserwacji obuwia i innych produktów wykonanych ze skóry licowej należy pamiętać, aby wykonywać te czynności regularnie. Za każdym razem, gdy zobaczysz zabrudzenie możesz bez problemu przetrzeć materiał za pomocą szczotki czy szmatki, dzięki czemu szybko pozbędziesz się zabrudzeń. Skóry licowe to jedne z najłatwiejszych materiałów w pielęgnacji. Możesz wykorzystywać domowe sposoby, które pomogą zachować skórę w nienagannym wyglądzie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji wydłużysz również żywotność butów i innych akcesoriów ze skóry licowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium